in

Новиот вид вирус виден во Велика Британија е именуван во SARS-CoV-2 VUI 202012/01!

Загриженоста за новиот тип на вирус Ковид-19, кој започна брзо да се шири во 3 земји заедно со Велика Британија, продолжува да се зголемува. Велика Британија, која ја испита новата варијанта, објави дека го нарекоа овој вирус SARS-CoV-2 VUI 202012/01.
Со почетокот на апликациите за вакцинација, надежите дека Ковид-19 ќе заврши ќе почнат да се зголемуваат. Сепак, Велика Британија неодамна изјави дека започна да се појавува нов вид на вирус во земјата и овој вирус се шири многу побрзо. Многу земји, вклучително и Македонија, земјите поради овој нов мутиран вирус ги откажаа летови кон Велика Британија и забранија влез за државјани од таа земја.

Англија го испита овој вирус, кој се за разлика од стариот се шири многу побрзо. Најавија дека ја именуваат новата варијанта на вирусот SARS-CoV-2 VUI 202012/01. Истражувањето ќе ги открие разликите на вирусот од нормалниот Ковид-19 и ќе утврди дали тој покажува имунитет на вакцината.

Најголема грижа е што вирусот може да ја прави вакцината неефикасна!

VUI - 202012/01 virüs

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote