in

НОВО ОТКРИТИЕ: На 80% од заболените на КОВИД-19 им недостига ОВОЈ витамин!

Според најновата студија, 80 проценти од заболените пациенти од КОВИД-19 во Шпанија имаат дефицит од витаминот Д. Истражувачите од Универзитетот во Сантандер, Шпанија го набљудуваа нивото на витаминот Д на 216 пациенти заболени од корона.

Во студијата кој учествуваа 216 пациенти, кај 197 од нив беше воочен дефицит на витаминот Д. Студијата исто така покажа дека нивото на витаминот Д е значително помало кај заболените мажи, отколку кај заболените жени. Дефицит кај витаминот Д се јавува и кај болестите ХИВ и хепатитис Ц.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote