in ,

Што?Што? WTFWTF

Научниците со ново откритие за октоподите!

Октоподите можат да го вкусат нивниот плен пред да го изедат преку нивните пипала, според научниците. Рацете на октоподите имаат специјални рецептори кој се поврзани со мозокот и му испраќаат информации за допир и вкус, односно тие едноставно можат функционираат како нашите јазици. Ова својство им овозможува на октоподите да проценат дали нивниот плен е добра храна за нив или пак тој е отровен.

Ова е екстремно корисно за октоподите бидејќи тие ловат буквално „се што мрда“. Многу морски суштества, вклучувајќи ги и октоподите, можат да детектираат разни хемикалии во водите во кој што живеат и ги одбираат најоптималните локации за нивниот живот. Октоподите имаат орган сличен на јазикот во нивните усни празнин, но по сите изгледи тој не е способен да ја вкуси храната туку тие тоа го прават преку нивните пипала.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

4 поени
Upvote Downvote