in

7 МЕТРА ЛУКСУЗ, 3000 СИЈАЛИЧКИ И СЕ ЦРВЕНО – ВАКА ИЗГЛЕДА ВЕЛИЧЕНСТВЕНАТА ЕЛКА НА БРИТАНСКОТО КРАЛСКО СЕМЕЈСТВО!

Кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг, принцот Филип, одлучија годинешните одмори да ги поминат во замокот Винзор, а традиционалното украсување е во тек!

Оваа традиција датира од 18 век и е воведена од тогашната кралица Шарлот. Првично, не се користеше елка, туку тис, која беше поставена наоколу и во палатата. Првата популаризација на богатите украси и божиќната еуфорија станаа дел од традицијата за време на владеењето на кралицата Викторија и принцот Алберт.

Иако оваа година е скоро во сè различна, тие не сакаа празничното расположение да не го заокружат со новогодишни украси – сијалици, венци и убаво украсена новогодишна елка од седум метри.

Помошниот тим на замокот Виндзор работеше дење и ноќе на завршување на украсот и отворање на вратите за посетителите. Елка од седум метри го украсува коридорот на Свети Ѓорѓи, најголемата просторија во замокот. Елката, која до неодамна го красеше паркот замокот Виндзор, беше украсена со дури 3.000 сијалици и украсена во класичен божиќен стил – со црвени детали.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote