in

СлаткоСлатко

Зошто спиењето на стомак е опасно за новороденчињата?!

Додека го заспивате вашето бебе, дури и ако сте многу внимателни и го ставате исклучиво на грб, осигурувајќи се дека е доволно пријатно да спие мирно, веројатно размислувате за потенцијални опасности.

Штом вашето дете совлада како се тркала на страна, често ќе го најдете како лежи на стомак и можеби ќе се запрашате колку е правилна и безбедна оваа позиција на спиење. Иако можеби ви се чини дека бебето е толку пријатно, подобро е да не ја правите таа грешка.

Најбезбедна позиција за време на спиењето на новороденчиња

Спиењето на грб е најбезбедно – тоа е основното правило. Спроведени се неколку студии за да се разбере најдобрата положба на лажење кај бебињата и откриено е дека спиењето на стомак всушност го зголемува ризикот од синдром на ненадејна смрт кај новороденчињата.

Иако бројот на вакви несреќи е релативно мал, претпазливост е неопходна.Кога ќе видите бебе како лежи на стомак, свртете го на грб.

Според препораката на Американската академија за педијатрија, пожелно е да се присили бебето да спие на грб, особено во текот на првата година. Меѓу другото, лежењето на грб помага да се подобри протокот на воздух во телото.

Иако многу родители стравуваат дека оваа позиција може да го зголеми ризикот од задушување, според експертите, не треба да бидете загрижени бидејќи анатомијата на дишните патишта на новороденчето и рефлексот на блокада го спречуваат тоа.

Кога е безбедно бебето да започне да спие на стомак?

Според експертите, бебето мора да продолжи да спие на грб до една година. Во случај да се сврти на стомак во сон, мора да ја вратите на грб. Откако бебињата ќе наполнат една година и ќе можат да седат сами, без поддршка, тоа значи дека им е зајакнат системот за глава и торзото и лесно можат да ги контролираат, пишува Times Of India.

Значи, дури и да започнат да се гушат за време на спиењето, лесно може да се вратат во удобна положба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote