in

Нуклеарната централа Кршко се исклучува за секој случај!

Денеска превентивно беше стопирана работата на нуклеарната централа Кршко во Словенија, што, како што објаснија од нуклеарната централа, е вообичаена постапка во случај на големи природни катастрофи, како што е земјотрес, што ја погоди Хрватска.

Електраната е изградена да биде отпорна на многу посилни земјотреси од оние што се забележани досега во Словенија или Хрватска.

Неговата конструкција би издржала на удар од 7,9 степени, што беше најсилниот разорен земјотрес во областа на денешна Словенија, што се случи во околината на Идрија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote