in

Интересна врска помеѓу нуклеарните експлозии и фините вина!

Дали некогаш сте размислувале за каква врска може да има помеѓу нуклеарните експлозии и финото вино? Според ново истражување, секое вино флаширано по 1945 година содржи мала количина на елементот цезиум-137.

Соединетите држави го започнаа проектот „Менхетен“ за производство на нуклеарни бомби за време на Втората светска војна. Како дел од проектот, првата нуклеарна бомба во светот беше активирана на 16 јули 1945 година, во близина на Аламогордо, Ново Мексико.

Од 1945 година, кога американската армија ја активираше првата нуклеарна бомба, над 2000 нуклеарни експлозии се извршени ширум светот. Па, каква е врската помеѓу сите овие нуклеарни експлозии и фино вино? Ајде да го видиме сето тоа заедно.

Како што споменавме погоре, повеќе од 2.000 нуклеарни експлозии се извршени ширум светот од првиот тест на нуклеарно оружје во 1945 година. Секоја нуклеарна експлозија што се случува ослободува до неколку стотици грама од елементот цезиум-137. Цезиум-137, од друга страна, има полуживот од околу 30 години и затоа нормално не постои во природата.

Цезиум-137, ослободен по нуклеарна експлозија, се распрснува во атмосферата во форма на прав, реагира со дождовната вода за да се растворат и да формираат соли. Потоа се меша со почвата и се апсорбира во мали количини преку корените на растенијата.

Затоа, иако е сосема безбедно за пиење, секое вино флаширано по 1945 година содржи откриени количини на елементот цезиум-137. На овој начин, исто така, може да се откријат лажни шишиња за кои се тврди дека се многу постари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote