in ,

ОБЕДИНЕТИ ПОВЕЌЕ ОД 40 АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ – Поднесуваат тужба против Фејсбук!

Повеќе од 40 американски држави и Федералната комисија за трговија на САД поднесоа тужба против Фејсбук за нарушување на слободниот пазар.

Државната адвокатка на Њујорк, Летиција Џејмс, која води 46 држави, како и областа Колумбија и Гуам во судскиот процес, рече дека „секој обид да се задуши конкуренцијата што ги попречува малите бизниси, ги намалува иновативноста и креативноста и ја намалува приватноста, ќе биде мета на нашите канцеларии“. , пренесува Yahoo Finance.

Скоро цела деценија, Фејсбук ја користи својата доминантна позиција и монопол за да ги разбие помалите ривали и да ја задуши конкуренцијата, на штета на обичните корисници – рече таа.

Во тужбата се тврди дека Фејсбук купува конкурентни платформи и ги одвраќа корисниците од оние кои можат да им обезбедат подобра заштита на приватноста.

Главниот дел од тужбата се однесува на купување на „Инстаграм“ за една милијарда долари во 2012 година и 2 Voc apa2 за 19 милијарди во 2014 година.

Ниту една компанија не треба да има толкава неконтролирана моќ над нашите приватни информации и нашите социјални интеракции. Затоа поднесуваме тужба во корист на милиони корисници и милиони сопственици на помали компании кои се погодени од однесувањето на Фејсбук – рече Џејмс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote