in

Објавена е официјалната химна на ЕУРО 2020, автор на песната е Мартин Гарикс! [ВИДЕО]

На нешто помалку од еден месец пред почетокот на Европското првенство во фудбал, УЕФА ја објави официјалната химна за УЕФА ЕУРО 2020, со наслов „Ние сме народот“.

Во песната на легендарниот холандски диџеј и продуцент Мартин Гарикс се појавуваат и Боно и Еџ.

„Да се ​​направи музика за еден од најголемите спортски настани во светот, заедно со Бон и„ Еџ “, беше неверојатно искуство“, изјави Гарикс за УЕФА.

„Многу сум горд на она што го направивме и возбуден сум што конечно го споделивме со светот“, додаде холандскиот диџеј и продуцент.

Песната ја слави главната тема на Евро 2020 – заедништво, особено во светло на сите предизвици со кои светот се соочи неодамна, и со акцент на уникатноста на овој турнир, кој се игра за прв пат низ цела Европа.

Презентацијата на песната беше организирана во Лондон, на големите екрани на култниот стадион Вембли.

„Фудбалот и музиката имаат моќ да ги зближат луѓето. Тие се вектори на страст и чувство, и во комбинација ќе го продлабочат понатамошното прославување на навивачите на турнирот, како и достигнување до нова публика. Со составот на starвездите што го собравме за да ја создадеме официјалната химна на турнирот, сигурни сме дека го правиме токму тоа “, рече директорот за маркетинг на УЕФА, Гај Лоран Епштајн.

Европското првенство ќе се одржи низ Европа од 11 јуни до 11 јули, а ќе се игра во 11 градови. Амстердам, Баку, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Глазгов, Лондон, Минхен, Рим, Санкт Петербург и Севилја ќе бидат домаќини на натпревари ова лето, а Европското првенство започнува на стадионот „Олимпико“ во Рим на 11 јуни, со натпревар помеѓу Италија и Турција.

Финалето ќе се игра на стадионот Вембли во Лондон на 11 јули 2021 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote