in

ТРАМП НЕ ЗБОРУВА НАПРАЗНО: Објавено видео кое докажува дека имало кражба на изборите! (ВИДЕО)

Изборната комисија не си ја заврши работата како што треба.

Изборната комисија на Порторико во вторникот соопшти дека открила повеќе од 100 кутии безброј гласачки ливчиња една недела откако САД одржаа општи избори на таа територија, предизвикувајќи критики и презир од гласачите кои сега се сомневаат во валидноста на резултатот.

Франциско Росадо, новиот претседател на комисијата, рече дека кутиите се пронајдени во заштитен свод и дека тоа е вина за недоволни финансии и мал број вработени во телото одговорно за броење на гласовите.

  • Одредивме, за жал, дезорганизација во ракувањето со материјалот во трезорите – рече тој на прес-конференцијата.
  • Отиде. Слабо организиран. Мора да го признаеме тоа – додаде тој.

Росадо рече дека сè уште не го знае вкупниот број гласови на повеќе од 170 гласачки кутии, истакнувајќи дека некои содржат три гласачки ливчиња, а други 500 гласачки ливчиња. Официјалните лица првично рекоа дека има 182 кутии, но подоцна го ревидираа бројот.

  • Секој глас ќе биде преброен. Морам да им кажам на луѓето од Порторико да имаат доверба во транспарентноста на процесот – додаде тој.

Откритието е последниот погрешен потег на комисијата, кој толку лошо ги уништи предизборните острови во август, што се одржа втор круг на гласање, невидена ситуација поради која претходниот претседател на комисијата поднесе оставка еден месец подоцна. Комисијата потоа беше критикувана за рекордни четири дена по 3 ноември за финализирање на пребројувањето на скоро сите гласови, за во вторникот да објави дека откриле повеќе чанти. Традиционално, комисијата го објавува конечното пребројување на гласовите ноќта на изборите.

Роберто Иван Апонте, изборниот комесар на Партијата за независност на Порторико, во телефонско интервју изјави дека очекува најдоцна до четврток да се пребројат сите гласови во новооткриените кутии. Тој рече дека овие гласови можат да влијаат на трките како оној за градоначалник на Кулебра, популарен туристички остров источно од Порторико. Според првичните резултати, избраниот градоначалник победи со само два гласа.

Апонте и другите сегашни официјални претставници го обвинуваат новиот закон, кој гувернерот Ванда Васкез го одобри во јуни само два месеци пред изборите, што доведе до неколку измени, вклучително и олеснување на ограничувањата за отсуство од работа и предвремено гласање и укинување на одделенијата и високите функции во изборната комисија. што доведе до заминување на долгогодишните службеници. Оваа година, Порторико доби повеќе од 220.000 гласови во отсуство и привремени гласови, што е рекорд за службениците кои беа преплавени со документација.

Апонте предупреди дека сегашните проблеми на комисијата сеат сомнеж кај гласачите.

  • По овие избори, мора сериозно да се процени како ќе се постапува со овие гласови – рече Апонте.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote