in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Обувките можат да го загрозат вашето здравјето повеќе отколку што мислите!

Велат дека сè страда за убавина, но и дека убавината понекогаш боли. Сепак, стискањето на ногата во оние совршени чевли кои за жал се премногу мали за вас, во никој случај не е добра идеја. Ова потенцијално може да биде поштетно отколку што може да очекувате.

Наоѓањето вистински пар чевли е важен начин за одржување на целокупното здравје. Носењето премногу чевли може да доведе до проблеми, како што се деформирани прсти, плускавци, рамни стапала и други здравствени проблеми поврзани со стапалата, вклучувајќи го и Hallux Valgus, познатo и како истегнување (деформитет) на прстите.

Редовното носење на премногу тесни чевли, исто така, ризикува развој на долгорочно губење на ‘рскавицата во глуждовите, како и болка во петицата, позната како метатарзалгија.

Следната состојба предизвикана од носење несоодветни чевли се прстите на чеканот, што обично се случува кога прстите почнуваат да се виткаат. Покрај тоа што предизвикува значителна болка, може да ги ослаби и мускулите поврзани со стапалото.

Според магазинот Very Well Health, вообичаените индикатори дека носите чевли со погрешна големина вклучуваат промени на ноктите, губење на ноктите, плускавци и иритација на кожата на нозете. Во посериозни случаи, редовното носење премногу мали чевли може да доведе до болна и често неповратна состојба наречена периферна невропатија или слаба функција на периферните нерви.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote