in

ОБНОВУВАЊЕ НА ОШТЕТЕНА КОСА: Рецепт за домашен шампон од познат фризер

Познатиот британски фризер Ozi Rizo откри рецепт за едноставен и ефтин домашен шампон кој ќе ви ја оживее косата. Тој тврди дека со редовна употреба на овој шампон е можно да се ослободите од вишокот маснотии, но и да ја обновите косата и да го вратите сјајот на косата.

„Сода бикарбона ја чисти косата со претворање на заштитниот себум во сапун, отстранување на сите преостанати производи на косата и„ детоксикација “на скалпот и косата. Оваа состојка ќе го отстрани вишокот масло и нечистотија од косата, благодарение на абразивната текстура делува како пилинг на скалпот, ја враќа мекоста и сјајот на косата и ги елиминира непријатните мириси “, тврди фризерот.

За подготовка ќе ви требаат:

  • Кеса со сода бикарбона
  • Вода
  • Празно шише со шампон
  • Јаболков оцет
  • Етерично масло

Подготовка:

Измешајте лажица сода бикарбона со чаша вода и додадете малку есенцијално масло по желба.

Нанесете го шампонот на вашата коса, истријте ги жиците и оставете го да делува неколку минути. Потоа исплакнете.

Завршете ја миењето на косата исплакнете ја косата со 4: 1 мешавина од вода и јаболков оцет, бидејќи тоа ќе го врати рамнотежата на pH и косата ќе добие сјај.

Фризерот забележува дека овој шампон не е погоден за луѓе со чувствителен скалп или премногу сува коса.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote