in

Франција тражи два века стари дрва за обнова на катедралата Нотр Дам!

Франција бара стари дабови за да ја обнови катедралата Нотр Дам, која беше уништена во пожар во 2019 година.

Се проценува дека ќе бидат потребни околу 1.000 дабови дрвја стари меѓу 150 и 200 години за да се обнови катедралата висока 96 метри.

Француските градители ќе комбинираат обични дрвја со стари дабови.

Претседателот Емануел Макрон рече дека катедралата ќе биде целосно обновена до 2024 година, но останува прашањето дали куполата, додадена во 1859 година, ќе биде репродуцирана на „модерен начин“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote