in ,

СлаткоСлатко

Одење без обувки позитивно влијае на здравјето!

Веројатно сте слушнале дека босното одење е здраво, но од друга страна, ретко сте сретнале некој што шетал така низ градот.

Сепак, се чини дека поединци решиле да го променат тоа, така што во големите светски градови се почесто може да се видат лица кои одат со потполно слободни стапала.

Пешачењето без чевли е добро за вашето тело и ум, пишува Bright Side.

 

Помага при проблеми со рамни стапала

Босoто одење е ефикасно за проблеми со рамни стапала. Ќе имате најголема корист ако одлучите да одите бос на плажа, особено на камчиња, трева или некоја друга нерамна површина.

 

Се смета дека рамните површини најмногу придонесуваат за слабост на мускулите на стапалата.

Покрај тоа, босото трчање исто така може да ја зголеми висината на вашиот лак. Колку повеќе одите бос, толку се посилни вашите мускули на стапалото.

 

Корисно е и за други органи

Колку е подебела вашата крв, толку е поголема веројатноста да развиете кардиоваскуларни болести. Сепак, според истражувањето спроведено од „Journal of Alternative and Complementary Medicine“, босното одење ја намалува вискозноста на крвта.

Овој вид на одење помага и во развојот на мозокот, особено кога станува збор за деца. Покрај тоа, вашите коски се зајакнати, а стимулацијата на акупресурните точки на нозете може да ги олесни проблемите со бубрезите и црниот дроб.

 

Може да го подобри видот

Постојат многу места на телото што можете да ги притиснете, што може да помогне во ублажување на болката, па дури и од болести.

Одејќи бос по тревата, вршите притисок врз одредени точки на ногата. Кога правите чекор, притисокот е на првиот, вториот и третиот прст. Токму овие точки се одговорни за подобрување на вашата визија.

 

Го подобрува држењето на телото

Ако секогаш носите чевли, мускулите за стабилизирање на стапалата губат сила. Како резултат, добивате разни истовремени болести, од кои едната е лошо држење на телото. Притисокот на одредени точки на стапалата, како и различните температури и текстури, прават чуда за вашето држење на телото.

 

Може да ја намали болката во грбот

Експертите велат дека вашите омилени потпетици всушност можат да ја принудат карлицата да се наведнува напред, што подоцна предизвикува болка во грбот. Значи, кога одите бос, не само што ги зајакнувате мускулите на стапалата, туку исто така го подобрувате држењето и одењето.

 

Ја подобрува меморијата

Според студијата објавена од UNF, само 16 минути босо трчање ја подобрило меморијата на луѓето за 16 проценти. Вкупно 72 лица, на возраст од 18 до 44 години, учествуваа во овој експеримент.

Се покажа дека оние кои трчаа во обувки не покажаа никакви промени во перформансите на меморијата. Причината за ова е што одењето бос или трчање ве принудува внимателно да одите.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote