in

ИНТЕРЕСНО! Одглевува полжави со музиката на Верди и Пучини за подобро да растат!

Сопственикот на познатата агенција во Милано, која организираше супер луксузни презентации сè до пандемијата ковид-19, Мартино Креспи, се преориентираше на одгледување полжави, пишува „Хафингтон пост“ во извештајот за човек кој ја изгубил целата работа поради пандемија, од шест милиони евра годишно.

До минатата година, неговата агенција организираше настани како што се Филмскиот фестивал во Венеција, презентација на луксузни брендови како Булгари, Ринасенте, Саемот за мебел во Милано итн., Но со пандемијата ковид-19, секое вакво собирање е забрането со закон, а неговиот работата е на нула.

“Понекогаш дури и неволјите може да се претворат во нешто ново и успешно. Наместо да седам дома и да очајувам, ја прифатив понудата на пријател и започнавме да одгледуваме полжави”, вели новиот земјоделец.

Одгледува милион и пол полжави на хектар и пол земја, заедно со своите партнери, а за да растат подобро, свири музика на Верди и Пучини.

Италија е прва во Европа што произведува полжави, пред Шпанија и Франција. Таа активност е во пораст, расте со стапка од 320 проценти.

Одгледувањето полжави е здрав одговор за оние кои сакаат животински протеини на трпезите, но со минимален ризик од загадување на животната средина.

„Сакам да ги направам полжавите кул како храна“, вели Мартино Креси.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote