in

Еве како да ги завршите вашите одговорности кога немате мотивација за работа!

Дали чувствувате дека не сте биле доволно мотивирани во последно време? Ако одговорот е да, не очајувај. Вие сигурно не сте единствените кои не наоѓаат волја за работа во овие неизвесни времиња, поради што психолозите работат дење и ноќе за да најдат решение за овој проблем. Еве ги нивните препораки:

ПРАВИЛО БРОЈ 1! Проценете дали проблемот е вистински недостаток на мотивација или нешто друго!

Постојат неколку работи што можат да се сокријат зад чувството на недостаток на мотивација. Ова чувство може да значи дека едноставно сте презаситени со работа, а не дека ви недостасува волја да работите како такви. Можеби премногу се споредувате со другите, наместо да бидете посветени на исполнување на вашите цели? Третата причина за перцепиран недостаток на мотивација може да биде замор, што значи дека е вистинско време да заминете на одмор и да не размислувате за обврски барем неколку дена.

Оставете ја најтешката задача за крај!

„Ако треба да проголтате жаби, најпрво проголтајте ја најголемата“, рече покојниот премиер и многу други пред него. Сепак, ова не е секогаш најдобра препорака, особено ако тешкотијата на задачата со која се соочувате ве одвраќа од започнување со работа. Понекогаш е подобро најпрво да ги завршите најлесните обврски, со цел да се подигне самодовербата, и само тогаш да се справите со потешки проблеми.

Испланирајте време за пауза!

Пред да започнете да правите нешто, изберете активност за да се опуштите за време на паузата. Може да биде разговор со сакана личност, кратка прошетка, преглед на весник или нешто друго. На овој начин, ќе се ослободите од стресот да донесете друга одлука по напорната неколкучасовна работа, поради што навистина ќе се одморите за време на паузата и ќе си дозволите да бидете соодветно мотивирани за понатамошни потфати.

Пронајдете начин секогаш да бидете полни со енергија!

Некои луѓе сакаат да одат на трчање или пливање пред да одат на работа, бидејќи тоа им овозможува да бидат подготвени за работа веднаш кога ќе стапнат во канцеларија. Другите не започнуваат ништо без утринско кафе, а има и такви кои избегнуваат да јадат одредена храна за појадок со цел да имаат повеќе енергија во текот на денот. Секој има свој индивидуален метод за „полнење на батериите“, поради што ви препорачуваме да пробате различни работи и да изберете која најмногу ви одговара.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote