in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Хм, што да јадам денес? Одличен предлог за вкусна пита направена од готови кори со коприва и сирење

Користете коприва наместо спанаќ и блитва. Направете пита што ќе го воодушеви вашето семејство.

Состојки:

кори
200 гр урда
5 јајца
50 мл масло
1 прашок за пециво
200 гр бланширана и сецкана коприва
200 мл павлака за готвење

Подготовка:

Во сирењето додадете јајца, масло, прашок за пециво и коприви. Соединете сè заедно. Распоредете ги корите на принцип по две кори, па пополнете ги додека имате од материјалот. Исечете ја питата и прелијте со павлаката за готвење. Печете на 180 ° C 25-30 минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote