in

Што?Што?

МОРАТЕ ДА ГО ОДМОРИТЕ ВАШЕТО ТЕЛО! Знаци кои сугерираат дека на вашето тело му е потребен одмор!

Некои од главните симптоми на исцрпеност се недостаток на сон, недостаток на енергија и исцрпеност, дигестивни проблеми, висок крвен притисок, деконцентрација..

Колегите ве прашуваат дали сте добро

Другите луѓе веројатно забележуваат пред вас дека сте под стрес, нервозни или нервозни. Ако колегите ви пријдат и ви кажат „изгледате уморно“ или „дали е сè во ред?“, Тоа може да биде јасен знак дека ви треба пауза.

Честопати грешите на работа

Хроничниот стрес е често причина за грешки на работа и знак дека мора да забавите. Поради замор, ја губиме способноста да се фокусираме и не можеме да се посветиме на работата на вистински начин и со целосно внимание.

Ве боли сe!

Назад, глава, очи, стомак… Кога сме под стрес, телото станува помалку отпорно на болка, па може да се случи главата да ве боли почесто од вообичаено.

Проблеми со спиењето

Несоница или зголемена потреба за спиење поради замор се исто така индикатори на стрес. Понекогаш проблемите едноставно нè оптоваруваат премногу за да не можеме да заспиеме, а понекогаш сме толку летаргични што дремеме цел ден. Ниту еден од овие два услови не е нормален, и обајцата јасно покажуваат дека ни треба одмор.

Не можете да се сконцентрирате!

Луѓето кои се под преголем стрес и притисок губат перспектива и не можат да најдат мотивација за работата што ја работат. Ова не е невообичаено овие денови кога сите сме презаситени со обврски. Меѓутоа, ако работата ви стана неподносливо тешка, тогаш е вистинско време да одморите.

Потреба од изолирање!

Немате волја да се дружите со пријателите, ги избегнувате нивните повици и едноставно не сакате да бидете со други луѓе. Сите ние повремено сакаме време за себе, но избегнувањето интеракција со блиски луѓе е знак дека ве обземаат обврски.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote