in

WTFWTF

Одредени се цените за „Туристичкото патување“ до Меѓународната вселенска станица!

Американската компанија за вселенски туризам Axiom Space планира да организира туристички лет до Меѓународната вселенска станица пред јануари 2022 година. Цената по лице на овој лет е исто толку астрономска како и летот.

Цената на туристичкиот лет до Меѓународната вселенска станица е 55 милиони долари по лице или 45.290.327 eвра.

Првиот тим на Аксиом Спејс ќе оди во ISS, потпретседател на компанијата и поранешен астронаут на NASA, Мајкл Лопез-Алегриа, американскиот претприемач Лери Конор, канадскиот инвеститор Марк Пати и израелскиот претприемач Ејтан Стиб. Постои многу логична причина зошто туристичката група се состои целосно од деловни луѓе:

Според споделената информација, цената на „туристичкиот“ лет на Axion Space до Меѓународната вселенска станица ќе биде 45.290.327 eвра по лице. Како таков, барем засега вселенскиот туризам може да биде само „хоби“ на луѓето со високи примања. Конвојот со четири лица ќе биде пренесен до ISS со вселенската капсула Crew Dragon на Space X.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote