in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НЕВЕРОЈАТНО! Успешно разделени сијамски близнаци од Турција го прославија третиот роденден! [ФОТО]

Сијамски близнаци од Турција, кои беа разделени со операција во Лондон. За близнаците Дерман и Jигит беше организирана роденденска забава за изненадување во холот на болницата во Анкара, каде што се сместени децата.

Дерман покажа голем интерес за медиумите пред кои позираше, додека Jigигит минуваше повеќе време во прегратките на своите родители гледајќи ги настаните.

Парот Евренсел, со близнаците Дерман и Jигит, ги изгаснаа и свеќите на роденденската торта подготвена за близнаците.

Мајката Фатма Евренсел рече дека изминатиот период бил исклучително тежок.

„Тешко ни беше. Продолжуваме со терапијата. „Имаше промена кога станува збор за физиотерапија“, рече таа.

Таа додаде дека, во споредба со минатата година, напредокот е значителен и дека секој ден е се подобар.

Таткото Омер Евренсел рече дека близнаците немаат никакви проблеми и дека нивната терапија е во тек.

„Со текот на времето, ќе ги надминеме сите тешкотии. Постојат големи разлики во споредба со минатата година. Сега Jигит може да седи. „Дерман може да оди и да се обиде да направи што повеќе работи самостојно“, рече тој.

Главниот лекар на градската болница за физиотерапија и рехабилитација во Анкара, Еврен Јашар изјави дека се многу среќни што близнаците слават роденден.

Тој додаде дека е заедно со близнаците околу година и пол.

„Тоа е исклучително тежок период зад нас. Овие момчиња, имајќи ги своите родители со себе, направија низа операции. Подоцна, имаше терапија во нашата болница, која сè уште трае. Радува фактот што тие се многу добри и дека напредуваат побрзо отколку што се очекуваше. Ние сме во постојан контакт со лекар во Велика Британија “, рече Јашар.

Тој додава дека ова е процес кој бара колективна рехабилитација преку терапија.

Се разделија пред една година

Сијамските близнаци Фатма и Омер Евренсел од Аланија во регионот Анталија се родени на 22 јуни 2018 година. Сопругата на турскиот претседател Емина Ердоган, за време на нејзината посета на болницата во Анталија во 2018 година, ги виде близнаците и посвети посебно внимание на нивната терапија.

Операцијата во болницата „Грејт Ормонд Стрит“ во Лондон ја изврши тим експерти предводени од искусен детски неврохирург Оваси Гилани.

Близнаците се разделија на 28 јануари, а се вратија во Турција на 10 јуни 2020 година. Оттогаш децата се во болница во Анкара.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote