in

Официјално: Бензема се врати во националниот тим по 6 години!

France's Karim Benzema celebrates after scoring during their friendly soccer match against Armenia at Allianz Riviera stadium in Nice, France, October 8, 2015. REUTERS/Eric Gaillard

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, официјално се врати во репрезентацијата на Франција пред Европското првенство, кое ќе се одржи во јуни.

Бензема не е член на националниот тим од 2015 година – тогаш беше отстранет поради полемика која вклучуваше уцени на неговиот колега од националниот тим Метју Валбуена.

Тренерот Дидие Дешамп инсистираше во претходните години дека неговото мислење за настапот на Бензема во националниот тим не е променето, и покрај одличните настапи на офанзивниот играч во редовите на Реал.

Во текот на денот, Л’Екип објави дека неколку истакнати фудбалски работници во Франција, вклучувајќи го и Арсен Венгер, разговарале со Дешамп и дека успеале да го убедат тренерот повторно да го повика Бензема.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote