in

Огромна статуа без глава е откриена под зградите во Кина! [ВИДЕО]

Resителите на станбена област во Чонгкинг, град во југозападна Кина, со години минувале низ две станбени згради изградени на стрмна падина, не сомневајќи се дека под нив се крие огромна статуа издлабена во карпа.

Градежниците неодамна случајно ја откриле оваа импозантна статуа без глава, висока околу девет метри, при реновирање на станбениот комплекс, соопшти владата на округот Нан.

Фотографиите и видеата од оваа мистериозна статуа наскоро станаа вирални на кинеските социјални мрежи, а многумина ја опишаа како „Буда“, пишува Си-Ен-Ен.

Статуата сега е само делумно покриена со мов, и прикажува фигура како седи и држи кружен камен во рацете. На статуата се видливи наборите и некои други детали за облеката.

Експертите веруваат дека статуата е изградена во периодот на Република Кина (1912-1949). Неговата глава најверојатно била уништена во текот на 1950-тите, а станбените згради околу неа биле изградени во 1980-тите. Тие веруваат дека не станува збор за будистичка статуа, туку дека е поврзана со народната религија. Имено, покрај статуата порано постоел храм посветен на таоистичкиот бог на грмотевиците, иако бил демонтиран во 1987 година.

На многумина не им е јасно како зградите можеа толку брзо да ја опфатат статуата, која сè уште беше позната до 1997 година и која беше споменувана во весниците како културна реликвија. Виновник е забрзаната урбана експанзија што се случи во Чонгкинг.

Во последните децении, во тој град се градеа згради за растечко население од над 30 милиони луѓе, што понекогаш се правеше на штета на историските и културните знаменитости.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote