in

7 интересни факти за еден од најпознатите универзитети во светот! Оксфорд!

Универзитетот Оксфорд е еден од најпрестижните во светот. Се наоѓа во градот Лондон. Во прилог имаме неколку интересни факти за универзитетот.

1. Универзитетот е многу многу стар – универзитетот Оксфорд се проценува дека е стар околу 922 години. Тоа го прави вториот најстар универзитет во светот после универзитетот во Болоња (930)
2. Во 2017 и 2018 година универзитетот бил рангиран за прв според Times Higher Education World University Rankings.

3. Оксфорд е одлично место да станете автор или пак актер – Оксфорд има повеќе објавени автори на квадратен метар отколку на било кое друго место на светот. Како JRR Tolkien, Lewis Carroll и многу други. Ема Ватсон исто така била студент на летното училиште на Оксфорд.

4. Може да учите се под еден покрив – универзитеот Оксфорд е колегијален универзитет. Но студентите може да “присуствуваат„ на часовите и од своите домови.

5. “Религија или ништо„ – во минатото, пред 200 години универзитеот Оксфорд бил универзитет само за верски науки.

6. Универзитетот бил забранет за жените – не било дозволено се до 1878. Потоа жените биле во состојба да добијат степен во универзитетот. Во моментов бројката на женските и машките студенти е скоро па еднаков!

7. Оксфорд ја има најстарата кафе-куќа во Лондон

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote