in

Французите ги шокираа САД на почетокот на Олимписките Игри!

Кошаркарската репрезентација на Франција ги победи Соединетите држави во првиот натпревар на Олимписките игри со резултат 83:76.

Тоа беше лош учинок на Америка на почетокот на Игрите во Токио, со многу грешки и неефикасен напад, Французите ја намалија селекцијата на САД на само 11 поени во третата четвртина.

Фурние ги водеше Французите на теренот во најважните моменти, а на неизвесната завршница Америка имаше можност повторно да поведе, но Американците промашија две отворени тројки за ново водство.

Најдобар во победничкиот тим беше Фурние со 28 постигнати поени. Го следеше Руди Гобер со 14, додека Нандо де Коло додаде бод помалку.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote