in

Белгиското сирење отиде во вселената! [ФОТО]

Американската физичарка, која повеќе од четири месеци се наоѓа во орбитата на Меѓународната вселенска станица (ISS) во орбитата на Земјата, побара да и биде испратено нејзиното омилено белгиско сирење, кое го сакаше, објави порталот „Фокус на Белгија“.

Ракетите редовно го снабдуваат ISS со храна, гориво и опрема, но екипажот е навикнат да прима само основна храна, често во сушена форма и без вкус. Сепак, можни се исклучоци и астронаутите понекогаш можат да побараат омилено уживање.

Шенон Вокер (55), кој сега е во орбитата на Земјата по втор пат, од декември двапати побара да му се испрати белгиско сирење од фарма во Румбеке, Фландрија, тешко, зачинето, со големи зрна сол.

Производителот на тоа сирење, Луис-Филип Девер, рече дека е воодушевен и горд затоа што никогаш не ни помислувал дека неговиот производ ќе стигне до вселената.

Шенон Вокер беше во вселената за прв пат во 2010 година и остана 163 дена, а таа повторно е во орбитата на Земјата од ноември минатата година и треба да остане во ISS и да работи 210 дена, скоро два месеци подолго од првиот пат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
Filozof
Filozof
1 година пред

Vo vselena si, mozes da posakas se i sesto a ti posakuvas sirenje…

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote