in

ДИВ ЗАПАД ВО АМЕРИКА: Општо беззаконие, криминалот цвета, а полиција се помалку.

Се повеќе убиства и злосторства се бележат во Америка во текот на 2020 година.

Се повеќе убиства и злосторства се бележат во Америка во текот на 2020 година, а градовите остануваат со се помалку полиција поради штедење, но и политичко влијание по антирасистичките демонстрации и убиството на Флојд.

Полицијата во Лос Анџелес ќе мора да изврши драстична реорганизација бидејќи нивниот буџет е намален за 150 милиони долари.

Началникот на полицијата во Лос Анџелес Мајкл Мур рече дека ќе бидат намалени најмалку 350 работни места, претежно во специјализирани сектори.

  • Не можам да ги извадам тие 350 луѓе од улицата од патролата, бидејќи тоа целосно би ги десеткувало. Затоа ќе мора да намалиме некои специјалистички услуги, а некои да ги укинеме – рече Мур.

Полициските службеници стравуваат дека ова може да доведе до спроведување истраги од страна на инспектори кои не се со доволно познавања во одредени области. Мур наведува дека ќе се обиде да ги натера детективите да го прават она за што се најдобро обучени.

Поради намалувањето, дури 234 полицајци ќе бидат испратени на патроли. Специјалната единица за сексуални злосторства ќе биде укината, изјави Мур, а специјализираните детективи од неа ќе бидат распоредени на станиците.

Патем, таа единица е одговорна за истрагите во случајот на филмскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој беше осуден за сексуален напад.

Според Мур, полицијата ќе ги намали и трошоците во воздушната единица, одделенијата за банди, наркотици, грабежи и убиства.

Оваа одлука доаѓа во време кога стапката на криминал нагло се зголемува, а само бројот на убиства скокна за 25 проценти, додека бројот на ранети во пожарни борби е зголемен за 31 процент.

Мур наведува дека може да следат понатамошни намалувања на трошоците и бројот на полицајци, кои ќе бидат стотици.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote