in

ОПТИМИСТИЧКИ ВЕСТИ! Вакцината на Оксфорд за коронавирусот најверојатно ќе пристигне до крајот на Декември!

Вакцината од Универзитетот Оксфорд веројатно ќе биде готова до крајот на декември и ќе биде дадена прво на медицинскиот персонал, а ќе биде достапна за населението во Европа во средината на следната година, изјави научникот и микробиолог од Универзитетот Ворвик од Велика Британија и волонтира во новата програма за развој на вакцини Бранко Рихтман.

„Истражувањата покажуваат многу добри резултати. Постојат четири вакцини во третата фаза на тестирање, и сите тие даваат многу добри резултати, па многу е веројатно дека во декември и јануари ќе започнат со дистрибуција на вакцини на луѓе кои се на првата линија на борбата против ковидот. лекари и медицински персонал.

За нас обичните смртници, претпоставувам дека ќе биде достапен во средината на следната година “, изјави Рихтман за TVCG.

Тој смета дека вакцината нема да доцни во земјите од Балканот, бидејќи никој не е за вакцинирање на цела Европа, а не и на Балканот.

Рихтман објасни дека третата фаза на тестирање беше прекината во два наврати, еднаш во април и еднаш во јули кога еден од учесниците покажа несакани ефекти.

„Ова се случува со сите испитувања на вакцините, само што сега сите се фокусирани на оваа вакцина“, рече тој, истакнувајќи дека запирањето на испитувањето е знак дека секој пациент и волонтер се грижи што е можно повеќе.

Кога станува збор за смртта на еден млад човек, за кого се тврди дека починал од ефектите на вакцината, Рихтман објаснил дека се покажало дека момчето не го добило правото, туку плацебо вакцината и дека тој починал од ефектите на ковид -19.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote