in

Осака се повлече од Ролан Гарос!

Naomi Osaka, JPN,

Јапонската тенисерка Наоми Осака се повлече од Ролан Гарос, вториот грен слем турнир во сезоната.

Втората играчка на светот пред почетокот на турнирот во Париз истакна дека нема да присуствува на прес-конференции поради нејзиното ментално здравје, а организаторите ја казнија со 15.000 американски долари по натпреварот во неделата, со закана за дисквалификација.

“Здраво на сите. Ова не е ситуација за која некогаш сум замислувал или планирал дека може да се случи кога објавив објава пред неколку дена. Мислам дека во моментов, најдоброто нешто за турнирот, другите играчи и моето здравје е што се повлеков и дека сите ќе можат да се вратат на тенисот. Никогаш не сакав да привлечам внимание и признавам дека моите пораки можеа да бидат појасни “, рече Осака и додаде:

„Во иднина, навистина сакам да разговарам со организаторите за тоа како можеме да го подобриме животот на играчите, новинарите и гледачите. Те сакам, се гледаме “.

Јапонскиот тенисер е двократен победник на УС Опен (2018, 2020) и Австралија опен (2019, 2021), а неодамна ја доби и наградата Лауреус за најдобар спортист во 2021 година.

Осака требаше да се сретне со Романката Ана Богдан, моментално 102-та на светската ВТА листа, во второто коло на турнирот во Париз.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote