in

Во кои години осаменоста е најраспространета?

Осаменоста отсекогаш била присутна меѓу луѓето, но со појавата на коронавирус, бројот на луѓе кои чувствуваат тага, вознемиреност или вознемиреност предизвикана од некакво отуѓување значително се зголеми.

Д-р Дилип Justаст, психијатар и невролог од Универзитетот во Сан Диего, откри што всушност е осаменост, како се дефинира и како влијае на нас.

Поимот за осаменост се однесува на субјективниот стрес што е предизвикан од чувството дека некое лице го нема посакуваното општество. Значи, осаменоста не секогаш значи да се биде сам, бидејќи некои луѓе се чувствуваат така кога се опкружени со други луѓе, пишува Mind Body Green.

Исто така, се случува кога луѓето сметаат дека немаат со кого да разговараат, дека немаат личност на која може да и веруваат и дека на некој начин се изоставени.

Прво, постои лошо расположение, вознемиреност, проблеми со спиењето, а потоа може да има развој на депресија, страв од напуштање на куќата и развој на сериозни болести како што се дијабетес, деменција, дебелина и срцеви заболувања.

Она за што предупредува психијатарот е фактот дека осаменоста ги погодува не само старите лица, туку и се повеќе и повеќе млади – во дваесеттите години.

„Многу луѓе мислат дека осаменоста е поврзана исклучиво со постари луѓе, но реалноста е сосема поинаква. Истражувањето што го спроведов покажа дека умерена до тешка осаменост е присутна во текот на целиот живот на возрасно лице. Нема возрасна група која е имуна на тоа, но таа се јавува најмногу во дваесеттите, средината на педесеттите и доцните осумдесетти “, рече докторот.

Постојат повеќе причини
Некои луѓе имаат генетска предиспозиција за тоа, некои имаат (не) способност да комуницираат со други, стрес или лоши семејни односи.

Психијатарот исто така објасни дека тој се појавува во дваесеттите години затоа што луѓето потоа донесуваат некои важни одлуки кои го одредуваат нивниот животен пат – избор на факултет и завршување на тоа, избор на партнер, основање семејство, избор на место за живеење, решавање на прашањето за домување и многу повеќе.

Исто така, тие поминуваат низ притисокот на околината и честопати чувствуваат дека ако не сторат нешто од тоа, тие не се доволно добри.

Се појавува во педесеттите години, бидејќи луѓето одамна постигнале многу работи – брак, семејство, кариера, па се прашуваат што и каде да одат понатаму. Womenените доживуваат менопауза, а мажите се соочуваат со андропауза.

Како што вели д-р Дилип, постои „противотров“ на осаменоста, а тоа е мудроста.

„Луѓето за кои се смета дека се мудри, врз основа на некои истражувања, исто така се сметаат за помалку склони кон чувство на осаменост. „По неколку децении истражување, мудроста сега може научно да се дефинира како збир на различни одлики со биолошки корелации во мозокот“, рече психијатарот, додавајќи:

„Овие карактеристики вклучуваат можност за регулирање на чувствата, сочувство, толеранција на спротивставени ставови и одлучност кога е потребно, и овие карактеристики не само што можат да се мерат, туку и да се менуваат. Така, може да станете помудри и со тоа да станете помалку осамени, сега и во иднина “, заклучи психијатарот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote