in

Што?Што?

Ослободете се од мравките со природни средства од кујната

Иако мравките се едни од најкорисните инсекти на светот, а во исто време и едни од највредните, тие обично им пречат на луѓето кога ќе почнат да влегуваат во куќи и станови. За да ги држите надвор од вашиот животен простор, користете неколку трикови.

Мравките се многу паметни, снаодливи и вредни животни и можат да носат товар до 50 пати поголема од нивната тежина. Некои видови дури и ги штитат растенијата во замена за храна и засолниште, но кога ќе ги видиме како влегуваат во нашата куќа, не сме многу среќни бидејќи можат многу брзо да се шират.

 

Нив ги привлекува преостанатата храна, особено слатките, и можат да ползат насекаде низ најситните пукнатини. Постојат многу видови на мравки во светот – некои се штетници, додека други само си ја вршат својата работа, но ни пречат нас луѓето.

Ако успеат да се сместат во вашата куќа, нема така лесно да се ослободите од нив. На пазарот има многу средства за заштита од мравки и други инсекти, но тие не се најбезбедни за употреба поради нивните токсични состојки, особено ако имате домашни миленици.

Како природно да се ослободите од мравките?
За да ги избркате од вашиот дом, треба да ја избркате кралицата, а потоа и целата колонија. Веќе имате неколку намирници во вашата кујна кои мравките не можат да ги поднесат.

Тоа се, на пример:

Цимет

Мравките не го сакаат мирисот на цимет, затоа посипете го во сите ќошиња, пукнатини и патеки што ги користат. Ако забележите дека ги нема, работата е завршена.

Сок од лимон

Ниту едно животно не сака сок од лимон, дури ни мравките. Истурете свежо исцеден сок од лимон врз мравјалниците или патеките каде што се движат. Доколку моментално немате лимони, можете да користите и лимонска киселина измешана со вода.

Кафе

Кафето има и интензивен мирис кој ги мачи мравките. Посипете мелено кафе на местата каде што забележавте собирање мравки. Постои многу голема можност тој да не оди повторно на тој начин.

бел оцет

Белиот алкохолен оцет е добар за чистење на површините во кујната наместо груби хемикалии и е исто толку добар за ослободување од мравките. Измешајте оцет и вода и со оваа комбинација испрскајте ги сите критични места во куќата.

Кујнска сол

Помешајте неколку лажици кујнска сол со зовриена вода и оставете ја течноста да се излади. Потоа истурете го во шише со распрскувач и испрскајте ги сите агли, влезни врати, прозорци и други површини каде што се собираат мали досадни луѓе.

Сода

Сода бикарбона, исто како и солта, е неподнослива за мравките. Директно посипете го каде и да ги забележите и оставете го неколку дена. После тоа, отстранете го со правосмукалка.

Покрај триковите споменати погоре, важно е да ги следите следните совети:

– редовно чистете ја куќата, вакуумирајте и бришете ги често користените површини

– во особено влажни простории, како што се бањи, инсталирајте одвлажнувач

– чувајте ја храната како сол, шеќер, брашно и слично во стаклени садови

Откако ќе ги третирате местата каде што се собираат мравките, не чистете ги и мијте ги најмалку два дена. Можеби ќе треба да го повторите процесот еден или повеќе пати

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote