in

Спасен по 10 часа поминати во автомобил под четири метри снег! [ФОТО]

Во силното невреме што ја зафати сојузната држава Њујорк, 58-годишниот Кевин Кресен остана закопан под урнатините на над четири метри снег повеќе од 10 часа се додека конечно не го најде спасувачкиот тим, кој беше целосно замрзнат.

Шефот на државната полиција во Њујорк, Џејсон Каули, во четвртокот ја контактираше службата за итни случаи во округот Тајога за да утврди дали има вонредни повици на чекање. Му било кажано дека добиле повеќе повици од човекот чиј автомобил удрил во снегот за да избегне судир со камионот. Неколку екипи излегоа на лице место, но не можеа да го пронајдат возилото. Наредникот решил сам да ја пребара областа, но не успеал и да го најде возачот.

Сепак, шетајќи по местото на несреќата, тој се лизна покрај серија поштенски сандачиња со цел да ги провери адресите и така случајно удри во шофершајбната на автомобилот во кој го најде 58-годишниот Кевин Кресен од Кандор. Кресен седеше во автомобилот без греење и веќе страдаше од хипотермија и смрзнатини. Спасувачката екипа го ослободила од закопаното возило и го префрлила во болница.

Бурата Гејл, која го погоди источниот брег на САД, донесе многу ниски температури и рекордни количини на снег. Првата снежна бура оваа сезона опфати делови од Њујорк во четвртокот и ги доведе службите за чистење на патиштата до големи искушенија.

Гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, прогласи вонредна состојба во 18 области и апелираше до своите сограѓани да не бидат на патот. Обилни врнежи од снег ги погодија и Мериленд и Пенсилванија, па Бостон, Масачусетс и Вашингтон исто така беа покриени со снег.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote