in

Инсталирал погрешна апликација и останал без целата негова заштеда!

Google Play Store и App Store се наоѓаат сите апликации што ни се потребни. Сепак, понекогаш тие ни го отежнуваат животот, наместо да го олеснат тоа.

Ова на своја кожа го почувствува Филип Христодулу, кој сакаше да ја инсталира апликацијата за Трезор на неговиот iPhone, мал УСБ-уред кој служи како паричник за крипто-валути.

Тој отиде во продавницата за апликации, го побара сводот и пронајде апликација што го имаше логото на компанијата. Апликацијата имаше скоро пет starsвезди, па Христодулу избра да ја преземе апликацијата и да ја инсталира на својот уред.

За да го види статусот во неговиот виртуелен паричник за крипто-валути, тој мораше да внесе кориснички податоци во апликацијата. За помалку од една секунда, неговите 17,1 биткоин, кои во тоа време вредеа околу 600.000 американски долари, исчезнаа од неговиот паричник – како што се покажа, апликацијата е лажна.

Иако остана, како што вели, без заштеда на живот, Христодулу не е лут на крадците како што е на Apple. Како што истакна во интервјуто, тој верувал дека App Store е безбедно место каде што сите апликации се добро проверени.

“Тие ја предадоа мојата доверба. Apple не заслужува да се извлече од оваа ситуација”, рече тој.

Особено се изнервирал што Apple ја рекламира својата App Store како „најбезбедно место за апликации во светот“, но експертите предупредуваат дека тоа не е точно, односно дека е многу лесно за сајбер криминалците да ги заобиколат сите правила.

Доволно е да се поднесе навидум невина апликација до Apple за преглед, и откако ќе се појави во App Store, таа е „надградена“ со малициозни кодови или целосно променета.

Да бидат работите уште полоши, Министерството за финансии нема апликација ниту во App Store ниту во Google Play Store и со години предупредува на измамнички апликации.

Во меѓувреме, ФБИ е исто така запознат со овој случај и работи на тоа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote