in

БИЗАРНО! Белгија доби кутии за оставање несакани бебиња, идејата БУРНО ја подели јавноста! [ВИДЕО]

Иако идејата не ја сакаат сите, во последните децении таа покажа ефективност во САД и Јужна Кореја, па кутиите за напуштање на несакани бебиња пристигнаа и во Белгија.

Пред неколку месеци, во Брисел беше поставена првата ваква кутија, која им овозможува на мајките да го стават своето новороденче на безбедно место и со тоа да им го доверат на социјалните служби на потполно анонимен начин.

„Дозволете им на мајките во неволја да ги оставаат своите новороденчиња безбедни и да ги спречуваат жените во небезбедна социјална или психолошка ситуација да ги оставаат своите деца на опасни јавни места“, апелираше Здружението Корвија, кое во септември 2020 година доби дозвола да постави ваква кутија. Во белгиската општина Евере.

Идејата се роди три години порано, според моделот на идејата измислена од јужнокорејски пастор. Но, плановите ги спречи градоначалникот, кој ја забрани на денот кога требаше да биде назначен, убеден дека иницијативата може да ги охрабри младите родители да ги остават своите деца.

Сепак, по три години постапки пред Државниот совет, претставниците на здружението „Корвија“ конечно го добија случајот. Значи, од октомври 2020 година, родителите во неволја можат да го остават своето бебе во кутии со големина на прозорец.

Известувањето автоматски доаѓа кај претседателот на здружението, кој го испраќа известувањето за напуштеното бебе на лекар. По прегледот во болницата, детето е сместено кај згрижувачки родител кој ќе се грижи за него. Се почитува анонимноста на родителите, кои имаат два месеци да се предомислат.

Оваа кутија за бебиња не е ништо ново. Слична беше поставена пред 21 година во Антверпен. Во просек, има едно бебе годишно во него. Германија и Швајцарија имаат сличен систем, додека во многу земји напуштањето деца е нелегално.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote