in

Остригите го загрозија натпреварувањето на веслање на Олимписките игри!

Официјалните лица во Токио нервозно ја следат ситуацијата во водите каде што ќе се одржат натпреварите во веслање, бидејќи еден „несакан посетител“ досега ги чинеше 1,28 милиони долари на име санирање на штетата.

Патеката Море шума во заливот Токио, која ќе биде домаќин на веслачки веслања и слалом во кану, беше подготвена пред истекот на крајниот рок, но единственото нешто на кое никој не сметаше – остриги.

Огромен број остриги биле прицврстени на пловилата наменети да ги запрат брановите, а тие биле откриени кога збунетите службеници започнале да истражуваат зошто пловилата почнале да тонат.

Решавањето на проблемот беше огромна и одземаше многу време, бидејќи опремата поставена во опсег од 5,6 км требаше да се извлече на брегот и да се поправи или исчисти од страна на тимови нуркачи на самото место.

Отстраниле вкупно 14 тони остриги.

И тоа не беа никакви остриги, бидејќи официјалните лица открија дека станува збор за остриги од макага, што е исклучително популарен деликатес за време на зимата во Јапонија.

Официјалните лица, сепак, велат дека не размислувале за нивно консумирање, бидејќи за тоа требаше да се провери нивната безбедност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote