in

Дали навистина треба да пиеме осум чаши вода на ден?

Топлото време и подолгите денови ги охрабруваат експертите да ги потсетуваат луѓето дека е важно да пијат доволно вода, а меѓу советите обично може да најдете препорака дека ни требаат осум чаши вода на ден, или помеѓу литар и пол и два литра . И, дали е навистина потребно?

Тамара Хју-Батлер од Државниот универзитет во Винова лоза во Детроит, истражува ефекти на вода врз телото. Таа посочува дека водата е една од основните потреби на животот, но исклучително ретко се случува луѓето да умрат од премногу или премалку течности. Во повеќето случаи, вели тој, телото само реагира и ви дава сигнали да се грижите за тоа.

Со доаѓањето на пролетта, се засилија и рекламите за важноста на водата за пиење. Сепак, тоа не е баш случај, истакнува Хју-Батлер за CNN.

Индивидуалните потреби за внесување вода првенствено се засноваат на фактот колку секој од нас губи вода, во зависност од активноста.

Количината на вода потребна на дневна основа генерално зависи од овие три фактори:

Тежина на телото – луѓето со прекумерна тежина и оние кои се дебели, пијат повеќе вода.

Температура на околината – во потоплите периоди луѓето се потат повеќе, па затоа губат повеќе вода.

Ниво на физичка активност – посилен интензитет на активност значи поголемо потење и поголема загуба на вода

Не постои единствена формула

Затоа, истакнува Хју-Батлер, не е можно да се најде единствена формула и совет за секоја личност колку вода треба да пие дневно.

Препораката, која се однесува на осум чаши течност на ден, се однесува и на течноста што ја добиваме од овошје, сокови, млеко, кафе и сè што внесуваме во организмот. Овие упатства понатаму наведуваат дека препорачаните дози на течности можат да се добијат без дополнителна потрошувачка на вода.

Истражувањата покажуваат дека два литра вода на ден помага во намалување на камењата во бубрезите кај луѓето кои имаат или имале проблеми со тоа.

Сепак, подобрувањето на тенот, општата функција на бубрезите и решавањето на проблемот со запек со споменатите количини вода не се научно докажани.

Исто така, Хју-Батлер забележува дека конзумирањето голема количина на вода нема да ви помогне да изгубите тежина освен ако не го замени сокот или го пиете пред оброк за да се засити.

Освен ако не сте жедни, консумирањето големи количини на вода сигурно нема да ви донесе здравствени придобивки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote