in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Направете освежителни ледени чаеви

Временските услови се променливи, но бидејќи сите копнееме за сонце и релаксација, следуваат рецепти за одлични домашни ледени чаеви. Ќе го освежат и разубават секое дружење.

Што треба да знаете за ледениот чај пред да го направите

Постојат толку многу различни начини да се направи леден чај. За почетниците, прашањето е дали ќе користите кесички, суви или свежи лисја. Потоа следува методот на подготовка, кој може да биде според принципот на ладна подготовка, држење на стомна на сонце или класично истурање топла вода. Значи, нема погрешна подготовка на ладен чај, туку само оној кој најмногу ви одговара. Единственото нешто што треба да се грижи е вреќичките или лисјата да не стојат премногу во водата, бидејќи по некое време, горчливиот вкус ќе преовладува.

Она што го прави ледениот чај посебен е како го засладувате и што додавате на него. Ако можете, заобиколете го белиот шеќер и заменете го со жолт. Ќе биде уште подобро ако користите мед, стевија или јаворов сируп. Потоа следува забавниот дел, а тоа е додавање на овошје, зачини и билки. Експериментирајте и со тек на време ќе ја најдете вашата идеална комбинација.

Откако ќе го направите, секако ќе го задржите ледениот чај во фрижидер. Бокалот е секогаш погоден за таа пригода, како и стаклени шишиња и поголеми тегли. Кога служите, можете да додадете коцки мраз на неа, но секако имајте на ум дека тоа делумно ќе го разреди вкусот.

Ладен чај од лимон-босилек

Одлично е како пријатно освежување откако ќе се вратите дома од работа.

Состојки

½ Тенок исечен лимон
6 лисја свеж босилек
2 кесички зелен чај
3 чаши топла вода
мед по вкус

Подготовка:

Ставете лимон, босилек и зелен чај во стомна. Истурете вода што врие и оставете да отстои 15 минути. Извадете ги кесичките чај, засладете по вкус, префрлете го бокалот во фрижидер и оставете го да отстои најмалку 3-4 часа пред да го послужите.

Леден чај од праска-ѓумбир

Таа е идеална за лесни вечери поминати со пријатели на тераса.

Состојки

1 излупена и исечена праска
4 парчиња свеж ѓумбир
2 вреќи чај од хибискус
3 чаши топла вода
јаворов сируп по вкус

Подготовка

Излупете тиква, изрендајте ја и ставете ја во сад. Додадете ги парчињата ѓумбир на кои претходно сте ја излупиле кората. Сега додадете вреќи со чај од хибискус и прелијте ја со врелата вода. После 15 минути, извадете ги кесите, засладете по желба и ставете го во фрижидер 3-4 часа. Потоа можете да го сервирате.

Ладен чај од капина-нане

Пијте го кога ви треба дополнителна енергија.

Состојки

½ чаши капини
6 лисја свежо нане
2 вреќи чај од нане
3 чаши топла вода
стевиа по вкус

Подготовка

Истурете топла вода над капини, лисја од нане и вреќи чај од нане. После 15 минути, извадете ги кесите, засладете и ставете го чајот во фрижидер најмалку 3-4 часа. За тоа време, ќе се формира соодветен вкус, па затоа ќе биде подготвен за пиење.

 

Ладен чај од кокос-лимета

 

Импресионирајте ги вашите најмили носејќи ги на излет.

Состојки

3 чаши загреана вода од кокос
½ Тенко исечени лимети
2 кесички црн чај
жолт шеќер по вкус

Подготовка

Загрејте ја водата од кокос, а потоа истурете ја над вар и вреќи со црн чај. После 15 минути, извадете ги кесите, засладете по вкус, пренесете го чајот во фрижидер и оставете го да стои најмалку 3-4 часа пред да го сервирате.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote