in ,

WTFWTF Што?Што?

ОТИШОЛ НА ПРЕГЛЕД ПОРАДИ БОЛКИ ВО СТОМАКОТ И СЛЕДЕЛ ШОК: Не можел да им поверува на ЛЕКАРИТЕ!

Човек кој отишол на лекар откако со години пронашол крв во урината бил шокиран кога открил дека има јајници и матка.

На Чен Ли, чие име е сменето за да се заштити неговиот идентитет, првично му било кажано дека има апендицитис кога се пожалил на болки во стомакот.

Но, се покажа дека 33-годишниот од Кина е роден интерсексуален и покрај тоа што има машки гениталии, имал женски полови хромозоми.

Тоа значело дека крвта што ја наоѓал во урината секој месец во текот на 20 години всушност била предизвикана од менструацијата, а болките во стомакот биле резултат на менструацијата.

Чен, од мал град во провинцијата Сечуан, бил вознемирен од откритието откако целиот свој живот го поминал идентификувајќи се како маж и минатиот месец бил подложен на тричасовна операција за да му ги отстранат женските репродуктивни органи во специјализирана болница.

Чен имал потпросечни нивоа на машки полови хормони андрогени и нивоа на женски полови хормони споредливи со оние на здрава возрасна жена.

Хирургот кој ја изврши операцијата, Луо Сипинг, изјави за South China Morning Post дека пациентот „брзо бил опуштен и неговата самодоверба била вратена по операцијата.

„Од овој момент тој може да го живее својот живот како маж, но не може да се репродуцира бидејќи неговите тестиси не можат да произведуваат сперма.

 

Луо рече дека состојбата често се открива уште во тинејџерските години. И додека тие имале мало влијание врз нечие физичко здравје, тоа може да доведе до психолошка траума, тврди тој.

Во март минатата година беше откриено дека 25-годишна жена од Кина, позната само како Пингпинг, е родена со машки хромозоми откако посетила лекар со повреда на глуждот.

Признала дека никогаш немала менструација и тоа го криела од срам.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote