in

ЦЕЛ СВЕТ Е ВО ШОК! Откриен НОВ ОРГАН ВО ЧОВЕЧКОТО ТЕЛО!

Истражувачите велат дека новооткриените жлезди најверојатно се користат за подмачкување на горниот дел од грлото зад носот и устата.

Истражувачи од холандскиот институт за карцином откриле нов серија плунковни жлезди долги скоро 2 сантиметри.

Новооткриените жлезди биле наречени тубуларни плунковни жлезди заради нивната позиција над делот од рскавицата наречен торус тубариус.

За време на скенирањето на ПСМА ПЕТ-КТ, лекарите му инјектираат на пациентот радиоактивна „трага“. Овој трасер добро се врзува за PSMA протеинот, кој е покачен во клетките на ракот на простата, а исто така е многу добар во откривање на ткивото на плунковните жлезди.

За да го потврдат нивното откритие, научниците, предводени од онкологот Ваутер Вогел, испитале 100 пациенти и откриле дека сите ги имаат тие жлезди и ја расекувале областа на назофаринксот од две тела и резултатите биле исти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote