in

Откриен нов вид на отровни пајаци кои можат да живеат со децении! (ФОТО)

Нов вид на отровни пајаци кои наликуваат на тарантула и потенцијално можат да живеат со децении беа откриени во зоолошката градина во Флорида.

Овој нов вид за прв пат бил забележан од страна на персоналот во зоолошката градина во Мајами пред 9 години. Но идентитетот на ова суштество остнал непознат неколку години од откривањето.

Сега скоро една деценија од откритието научниците успеаја да потврдат дека се работи за потполно нов вид на пајаци, кои досега биле невидени во светот. Директорот на зоолошката изјави: „Мене ми изгледаат како мали тарантули. Тие прават цврсти мрежи и се отровни. Можат да живеат неколку децении“.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote