in

Што?Што?

Откриен е натпис стар 2.550 години, напишан во името на последниот вавилонски крал!

На базалтска карпа во северна Саудиска Арабија е откриен натпис стар 2.550 години, напишан во името на последниот вавилонски крал Набонидус.

Ова го објави Комисијата за туризам и национално наследство на таа земја.

На гравирањето на горниот дел од натписот се гледа како кралот Набонид држи жезол, како и четири други слики, вклучувајќи цвет, змија и приказ на Месечината.

Се верува дека овие слики имаат религиозно значење, пренесува „Live Science“.

Под гравурите има околу 26 линии клинесто писмо, кои во моментов ги дешифрираат експертите.

Тоа е, се посочува во соопштението, најдолгиот натпис на клинесто писмо некогаш пронајден во Саудиска Арабија, објави „Историблог“.

Натписот е пронајден во Ал Хајт во регионот Хаил, каде што има бројни антички места, вклучувајќи остатоци од тврдини, уметност од камен и водовод.

Кралот Набонид владеел од 555 до 539 година п.н.е.

Вавилонската империја се протегала од Персискиот залив до Средоземното море, а Набонид на почетокот на неговото владеење освоил дел од денешна Саудиска Арабија и продолжил да живее во градот Тајм, каде што останал сè до 543 п.н.е.

Зошто тој одлучи да живее во денешна Саудиска Арабија долго време е прашање на дебата меѓу историчарите, а некои експерти сметаат дека веројатната причина се судирите со вавилонските свештеници.

На крајот на владеењето на Набонид, Вавилонската империја била нападната од Персиската империја, предводена од кралот Кир Велики.

Персијците го освоиле Вавилон во 539 година п.н.е., и Вавилонската империја се распаднала.

Судбината на Набонидус по колапсот е непозната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote