in

Откриена микропластика во плацентата на човекот!

Истражувачите од римската болница Фатабенефератели и Политехничкиот универзитет во Марке во Анкона го објавија ова во Меѓународниот весник за заштита на животната средина, наведувајќи дека присуството на пластика во телото го нарушува имунитетот.

„Тоа е како да носиш киборг – веќе не се состои само од човечки клетки, туку од мешавина од биолошки и неоргански субјекти“, рече водачот на студијата Антонио Рагуза од одделот за акушерство и гинекологија, додавајќи дека мајките биле шокирани кога дознале за тоа.

Патем, болницата Фатабенефератели е една од водечките во Рим специјализирана за педијатрија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote