in

Откриена првата бремена мумија! [ФОТО]

Полските научници во четвртокот објавија дека ја откриле првата бремена египетска мумија во светот додека скенирале остатоци стари 2.000 години, кои се чуваат во Националниот музеј во Варшава.

„Сопругот Станислав, египетски археолог, и погледнавме рендгенски зраци и забележавме позната глетка во стомакот за родителите на три деца – мало стапало“, Марзена Озарек-Шилке, антрополог и археолог на Универзитетот во Варшава , изјави за новинарите.

Понатамошната анализа го покажа целиот фетус. Научниците кои работат на Проектот за мумија во Варшава веруваат дека жената била на возраст меѓу 20 и 30 години и дека била бремена од 26 до 30 недела.

„Не знаеме зошто фетусот не беше изваден од починатиот за време на мумификацијата“, рече Војчех Ејсмонд од Полската академија на науките, учесник во проектот. “Оваа мумија е навистина единствена. Не можевме да најдеме сличен случај. Тоа значи дека” нашата “мумија е единствената во светот за која е утврдено дека е со фетус”, рече тој.

Озарек-Силке претпоставува дека тоа можеби било обид за „камуфлирање на бременоста … или можеби имало некакво значење поврзано со верувања и преродба во друг свет“.

Врз основа на анализата на хиероглифите на саркофагот, за мумијата за првпат се сметаше дека е свештеник кој живеел помеѓу првиот век пред нашата ера и првиот век од нашата ера. Научниците сега веруваат дека може да биде постаро и ги испитуваат можните причини за смрт.

Мумијата не беше отворена, но едно скенирање покажа дека жената има долга виткана коса до рамената.

Истражувањето е објавено во најновиот број на рецензиран весник за археолошка наука.

„Ова е прв познат случај на балсамирано тело на бремена жена … Отвора нови можности за истражување на бременоста во античко време и практики поврзани со мајчинството“, се вели во написот.

Мумијата била донесена во Полска во 19 век и станала дел од колекцијата антиквитети на Универзитетот во Варшава.

Во Националниот музеј се чува од 1917 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote