in ,

WTFWTF Што?Што?

ОТКРИЕНИ НОВИ ВИДОВИ ДИНОСАУРУРИ! Тежи околу 4 ТОНИ, а на себе го имаше ОВА – научниците изненадени (ФОТО)

Тим научници од Аргентина открија остатоци од досега непознат вид на грабливи диносауруси! Meraxes gigas, како што се нарекуваше, беше долг 11 метри, со глава од околу еден метар и 20 сантиметри, но неговите раце беа само малку подолги од половина метар.

 

Според извештајот објавен во научното списание „current biology“, скелетот на овој диносаурус е пронајден во северна Патагонија.

– Убеден сум дека овие кратки раце имаа некаква функција, претпоставуваме дека му дадоа на предаторот предност во преживувањето, изјави шефот на истражувањето Хуан Канале.

Неговиот колега Петар Маковицки и коавтор на студијата објаснија дека рацете на диносаурусот се двојно пократки од должината на неговиот череп и дека тој буквално не може да стигне до устата со рацете.

– Можеби ги користеле рацете за репродуктивно однесување како што е држење на женката за време на парењето или поддршка да стане по одмор или паѓање – додаде Канале.

Меракс гигас го добил името по змеј од серијата книги „Игра на тронови“ и припаѓал на кархародонтосауридите или „гуштери со заби од ајкула“.

Врз основа на скелетот, се претпоставува дека овие животни тежеле четири тони и живееле на Земјата пред 90 до 100 милиони години.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote