in

Околу 230.000 тони пластичен отпад годишно завршува во Медитеранот!

Скоро 230.000 тони пластичен отпад завршуваат секоја година на Медитеранот и таа бројка може да се удвои до 2040 година доколку не бидат преземени „амбициозни“ мерки, предупреди Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN).

Египет со 74.000 тони годишно, Италија со 34.000 тони годишно и Турција со 24.000 тони годишно се земјите што фрлаат најмногу пластика во Средоземното море, се вели во новиот извештај на таа организација.

Ако погледнеме во количината на отпад што се отстранува по глава на жител, Црна Гора води со осум килограми годишно, Босна и Херцеговина и Северна Македонија со три килограми годишно.

Вкупно „околу 229.000 тони пластичен отпад се фрлаат во Средоземното море годишно, што е еднакво на 500 контејнери на ден“, се вели во соопштението на организацијата.

IUCN посочи дека лошото управување со отпад е причина за 94% од пластиката пронајдена во морето.

„Без значителна интервенција, тоа загадување нема да престане да се влошува сè додека не се удвои и достигне 500 000 тони до 2040 година“, соопшти организацијата, наведувајќи дека треба да се преземат „амбициозни мерки“ што се поголеми од мерките за кои земјите се обврзаа досега.

Загадувањето со пластика предизвикува долгорочно оштетување на копнените и морските екосистеми и биодиверзитетот, особено на морските животни кои можат да се притиснат или да проголтаат пластичен отпад и да умрат од исцрпеност или глад, изјави Мина Епс, директор на Морската и поларната програма IUCN, организација позната по својата листа. загрозени видови.

Според извештајот, подобро управување со отпадот во 100-те градови од најголемите загадувачи може да ги намали емисиите на пластика во Средоземното море за 50.000 тони годишно.

Забраната на некои производи, како што се пластичните кеси, овозможува дополнително намалување на 50.000 тони отпад.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote