in

Што?Што?

ОТРОВОТ МОЖЕ ДА УБИЕ ДО 100 ЛУЃЕ! Листа на најопасни змии во светот!

6. Европски поскок

Европскиот поскок е многу чест вид на змија која е најраспространета во Европа. Овие змии не се многу агресивни и обично се кријат и бегаат од опасност. Но кога ќе бидат загрозени може да бидат многу опасни. Тие имаат многу силен отров кој ги блокира мускулите и го запира дишењето на жртвата.

5. Филипинска Кобра

Веројатно веќе знаете дека кобрите се многу отровни и опасни, но филипинската кобра е дефинитивно најотровна од овој вид. Овој вид се населува на Филипините и нејзината просечна должина е 1 метар. Оваа змија убива на два начина. Преку прскање и гризење. Може да го испрска својот отров на растојание до 3 метри и најчесто влијае на очите. Оваа змија е многу агресивна и отровот е многу токсичен.

4. Црна Мамба

Црната мамба е една од најпознатите змии за која сте чуле. Името го добила по својата црна мукозна мембрана која се наоѓа во нејзината уста. Црните мамби се многу големи и можат да достигнат големина и до 4 метри. Отровот на оваа змија е толку силен што со количина од еден загриз може да убие 12-15 луѓе.

3. Крајбрежен Тајпан

Ова е уште една австалиска змија позната по својот смртоносен отров. Една капка од нејзиниот отров е доволна да убие 13 лица или 50000 глувци, а смртта настапува за неколку минути

2. Источна браон змија

Веројатно не сте слушнале за оваа змија, но тоа не значи дека е помалку опасно. Ова е втора најотровна змија во светот и 500тиот дел од нејзиниот отров е доволен за да убие возрасен човек. Оваа змија е многу агресивна и не треба да се вознемирува во никој случај. Се наоѓа во областите на Австралија и Индонезија.

  1. Инланд Тајпан

Ова е најотровната змија во светот и немојте да бидете изненадени ако никогаш не сте слушнале за неа. Се населува во централните делови на Австралија. При еден загриз. Оваа змија исфрла доволно количина на отров што може да убие 100 луѓе. Иако е многу отровна, оваа змија е „срамежлива“ што знаци дека не е многу агресивна и избегнува конфликти. Меѓутоа, ако некогаш се затекнете во близина на оваа змија подобро е да бидете многу претпазливи!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote