in

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ! Половина од козметичките производи во САД содржат токсични материи!

Multiple cosmetic products on black background. High resolution image for cosmetics and fashion industry.

Повеќе од половина од козметиката продадена на американскиот и канадскиот пазар содржи токсични материи што можат да предизвикаат сериозни болести, вклучувајќи рак или да ги загрозат новороденчињата, покажа новата студија.

Истражувањето е спроведено од научници од Универзитетот Нотр Дам во Индијана, кои тестирале повеќе од 230 често користени козметички производи.

Високи нивоа на перфлуороалкил и полифлуороалкил, познат под кратенката ПФАС, се користат во 56 проценти од тестираните примероци за лице во прав и шминка за очи, 48 проценти во кармини и 47 проценти во маскара, други производи, пренесува Гласот на Америка.

Највисоко ниво на PFAS супстанции, 82 проценти, се најде во водоотпорна маскара, додека 62 проценти од нив се во долготрајни кармини, а само за еден производ е наведено дека содржи перфлуороалкил и полифлуороалкил.

Портпарол на Управата за храна и лекови на САД (ФДА), кој исто така го регулира составот на козметиката, рече дека агенцијата не дава коментари за индивидуалните студии. На веб-страницата на ФДА се наведува дека некои студии веќе покажале присуство на овие хемикалии во козметиката, но дека нивото е ниско и не им штети на луѓето.

Предлог за целосно забрана на употреба на овие материјали

Но, супстанциите PFAS предизвикуваат загриженост кај јавноста и Конгресот работи на ограничување на нивната употреба во разни производи. Група сенатори од републиканските и демократските партии предложија целосно да се забрани употребата на овие материјали во козметиката и производите за нега.

„Нема ништо добро и безбедно во врска со овие супстанции. Сепак, тие се таму и луѓето буквално ги ставаат на лицето секој ден “, рече демократскиот сенатор Ричард Блументал, кој заедно со републиканката Сузан Колинс предложија забрана за супстанциите PFAS.

Демократската претставничка Деби Дингл, која го предложи истиот закон во Претставничкиот дом, вели дека побарала PFAS во кармин и други производи што ги користи, но дека не било наведено дека го содржат.

Здружението што ја претставува индустријата за козметика, Советот за производи за лична нега, објави дека супстанциите PFAS се присутни во мали количини во лосион, лак, пудра за лице и сенки за очи, но дека количините се мали и се во согласност со стандардите на ФДА.

Професорот по физика во Нотр Дам, Греј Пизли, вели дека, сепак, употребата на козметика која содржи PFAS претставува долгорочен ризик.

„PFAS е отпорна супстанција и кога влегува во крвотокот, останува таму и се акумулира“, предупредува Писли.

Овие хемикалии можат да предизвикаат голем број здравствени проблеми, вклучително и некои видови на рак, ослабен имунитет, а исто така можат да влијаат на тежината на новороденчето. Истражувањата покажаа дека PFAS се наоѓа во големи количини и во вода за пиење на некои места.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote