in , ,

Што?Што?

Трик за отстранување на мувла и непријатни мириси од машината за перење алишта: Не сме ни свесни колку нечистотија останува по секое перење

Поради бактериите што се акумулираат во неа по секое миење, потребно е да се чисти машината за перење неколку пати годишно – вратата, гумата, барабанот, контејнерот за прав и филтерот. Ако не се чисти редовно, поради вишокот вода што останува во гумата на вратата, може да се појави мувла и многу непријатен мирис. За да се ослободите од оваа непријатна појава, направете го следново.

 

Потребно:

  • течно средство за чистење (по можност со содржина на хлор)
  • сунѓер (кој нема да ви биде жал да го фрлите)
  • ракавици
  • 25 грама лимонтус

Постапка:

  • Првиот чекор во борбата против мувлата ќе биде едноставно да ја избришете внатрешноста на машината за перење со крпа за да се ослободите од насобраната нечистотија.
  • Потоа, нанесете кое било средство за чистење (со содржина на хлор) на гумата, низ целата површина, нанесувајки го рамномерно.
  • Затворете ја вратата и оставете ја 2 часа.
  • По ова време, вклучете ја машината по програма „исплакнете“ за да го исплакнете средството за чистење.
  • Потоа истурете лимунтус во одделот за прав и вклучете ја машината на највисока температура.

По оваа постапка, вашата машина за перење ќе свети како нова. Повторете ја оваа постапка колку што е потребно за еден месец, за конечно да се ослободите од мувлата и нечистотиите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote