in ,

СлаткоСлатко

Едноставен трик за тоа како да го исчистите котелот за вода од бигор

Котелот за вода е еден од најчесто користените уреди, но бигорот се наталожува многу брзо.

Без оглед дали живеете на место со тврда или мека вода, ако користите котел секој ден, бигорот ќе се зафати со него. Наместо да купувате скапи средства или даго стругате котелот, постои трик што го отстранува бигорот брзо и ефикасно.

Истурете раствор од вода и оцет 1: 1 во котелот, а потоа вклучете го. Раствор брзо ќе го отстрани целиот бигор. Пред следната употреба, зовријте обична вода во котелот само уште неколку пати за да го отстраните мирисот на оцет.

Можете исто така да користите сок од лимон наместо оцет. Истурете го во котел и оставете го да стои околу еден час. Потоа додадете мала количина вода и сето тоа зовријте го заедно.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote