in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Ова билка ја мразевме како деца, но чајот од ова билка ја прочистува крвта, лечи уринарни болести и ги заштитува бубрезите

Понекогаш, во потрага по решение за нашите здравствени проблеми, забораваме дека природата веќе ни даде се што ни треба за здравје и дека природните и бесплатните лекови се на дофат на раката.

Копривата е една од најкорисните лековити растенија. Кога луѓето би сфатиле колку е лековито ова растение, тие би саделе само коприви.

Сите делови на коприва – стеблото, лисјата, коренот и цветот – имаат лековити својства.

Во античко време, копривата била високо ценета.

Копривата е најдоброто растение за чистење и подобрување на крвта. Позитивно влијае на панкреасот и помага во намалување на шеќерот во крвта.
Копривата лечи воспаление на уринарниот тракт и ја стимулира цревната функција. Затоа копривата се препорачува како дел од пролетното чистење на организмот.

Во хербалната медицина, чајот од коприва се користи за болести на црниот дроб и жолчка, нарушувања на спиењето, тумори на слезината, грчеви во стомакот, чиреви, белодробни заболувања итн.

Чајот се пие 4 недели.

Не го провривајте чајот затоа што ќе ги уништи скапоцените состојки. Може да пиете 1 чаша чај од коприва секој ден во текот на целата година, за превенција. Чајот од коприва е корисен и за вирусни и бактериски инфекции.

Ако имате недостаток на железо во вашето тело и се чувствувате уморни и бескорисни, копривата е она што ви треба! Копривата содржи многу железо и успешно се користи за анемија.
По некое време, повторно ќе се чувствувате полни со енергија и здравје.

Чајот од коприва е диуретик и затоа може да се користи при болест на вода. Гради крв и затоа е добра за многу крвни заболувања.

Во комбинација со други билки, копривата може успешно да се користи за лекување на леукемија.

Луѓето кои страдаат од алергии, вклучувајќи треска , исто така треба да пијат чај од коприва.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote