in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Ова цвеќе расте како лудо во текот на целото лето: Не му треба посебна нега!

Летото само што не пристигна, а тоа значи само едно нешто – време е да почнеме да ги подготвуваме нашите балкони.
Топлото време значи дека ќе поминуваме многу време токму на ова место, па зошто тоа да не биде најубавото катче во нашиот дом. Со малку труд, можете да ја претворите терасата во вистинска оаза за уживање. Тоа најлесно ќе го постигнете со помош на цвеќиња.

Сигурно прво ќе си помислите дека цвеќето изискува преголема нега и време, но мислевме и на тоа. Дознавме кои билки ги поднесуваат и најекстремните температури, без да им треба посебна нега.

Без разлика дали вашата тераса се наоѓа на сончевата страна или во ладовина, ова цвеќе раскошно ќе цути во текот на целата сезона.

Кадифка

 

Овој цвет е многу популарен, првенствено поради раскошниот изглед, но и поради фактот што тие ќе успеат, без разлика во каква земја ќе ги посадите овие цветници. Цути во текот на целото лето, а ако сакате да го продолжите цутењето, задолжително отстранувајте ги овенатите цветови и редовно полевајте ја.

Сардела

Уникатни, повеќегодишни билки што произведуваат прекрасно, нежно цвеќе во различни бои и форми. Не им треба посебна нега, па затоа им успеваат и на апсолутните почетници во светот на градинарството. Според старото верување, сарделите носат среќа, па многумина се одлучуваат за ова цвеќе, поради неговата богата симболика.

Петунија

Петуниите се најчестиот избор за уредување на балконот. Со оглед на тоа што раскошно цути и ја красат прекрасни цветови, не е ни чудно што на многумина им е омилена. Оваа препознатлива цветна убавица може да се најде во многу форми и бои на цветовите, како што се бела, жолта, розова, виолетова, сина, црвена, а може да биде и двобојна. Цути од јуни до септември, лесно се одржува, само мора да внимавате да не е изложена на ветер.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote